reklama

Za oponou

Každý kto pravidelne sleduje médiá musel zaregistrovať kauzu PKO. O čo v nej ide? Je to naozaj len o sentimentálnej spomienke starších obyvateľov Bratislavy, alebo ide o viac? Ponúkam vám pohľad do sveta aktivistov, aj politikov ktorí vo veci PKO konajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Vzácne vitráže v PKO sú už minulosťou
Vzácne vitráže v PKO sú už minulosťou (zdroj: Lucia Janovič)

Kauza PKO. O čo v nej ide?

Budova PKO bola postavená pred 55 rokmi v architektonickom štýle, zvanom funkcionalizmus. Z hľadiska vizáže to nie je žiaden skvost. No čo sa týka funkčnosti, spomeniem tanečný parket, ktorý nemá v Bratislave konkurenciu. Tiež z akustickej stránky spĺňa PKO všetky náročné požiadavky. Napríklad na natáčanie Let's dance si PKO vybrali i napriek tomu, že na pôvodný parket museli (kvôli estetike) položiť dodatočne ešte jeden.
No v boji o PKO ide o viac ako o budovy. Boj o PKO je boj o verejný priestor patriaci Bratislave a tým aj jej obyvateľom. Je to boj proti arogancii developerov, ktorí chcú po spolčení s lokálnym politikom obrať občanov o niekoľkomiliónový majetok. Konečne sa ale občania postavili proti arogancii moci, ktorá koná protizákonne, neprihliada na demokratické hodnoty a neváži si kultúrne, či histórické dedičstvo. Developer získal pozemok hlboko pod trhovú cenu a budovu PKO, ktorá na ňom stojí dostal k dispozícii zadarmo na búranie! Budova PKO by sa dala určite vhodne a citlivo zrekonštruovať a okolie primerane zrevitalizovať. No ciele investora nie sú aby to slúžilo ľuďom, jeho cieľom je si čo najviac zarobiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podstata problému

Podstata problému spočíva v tom, že majiteľ pozemkov pod PKO nie je totožný s majiteľom budovy PKO, ktorá stále patrí mestu Bratislava. Pozemky pod PKO boli odkúpené spoločnosťou Henbury Development, s.r.o., ktorá podpísala zmluvu na kúpu pozemkov v rozlohe 29 400 metrov štvorcových ešte v lete 2005 (mesto až vo februári nasledujúceho roka), s podmienkou, že ak nedôjde do dvoch rokov od podpisu k odstráneniu budov na pozemkoch, Henbury, môže od zmluvy odstúpiť.
Lehota na dodanie nábrežia, ktoré je nepeňažným splatením druhej časti kúpnej ceny v hodnote asi 130 miliónov korún (4,3 milióna eur), je 10 rokov. Na pozemok nebola vypísaná žiadna súťaž, cena bola zhruba 9 000 Sk za meter štvorcový. Kupujúci mal teda zaplatiť len polovicu a zvyšok mal investovať do úpravy nábrežia. PKO, ktoré je mestským majetkom mal primátor odpredať s pozemkom, no neurobil to. Neskôr ho zastupiteľstvo potichu zbavilo tejto úlohy.
Mesto teda dostalo 4,3 milióna eur z deviatich. 2.4.2009 sa rokovalo o spätnom odkúpení pozemkov mestom. Cena, za ktorú bolo Henbury ochotné pozemky predať ale bola niekoľko násobne vyššia ako cena, za ktorú pozemky kúpilo, a to 24,7 milióna eur. Samozrejme s odôvodnením, že Henbury týmto „zohľadňuje ďalšie náklady súvisiace s uplatňovaním vlastníckych práv k týmto pozemkom".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Búrať, alebo nebúrať?

14.4.2009 nastal ďalší šok. Na pokyn poločnosti Henbury sa začala budova PKO búrať. Búranie bolo pozastavené a veci sa začali ďalej vyvíjať o rok a pol neskôr. Začalo to tým že primátor Bratislavy, p. Ďurkovský podpísal 17.6.2010 Dodatok č.2 k „Zmluve o spolupráci...", ktorú uzatvára mesto Bratislava s developerskou firmou Henbury Development, s.r.o.. Dodatok obsahuje záväzok odovzdať spoločnosti Henbury budovy PKO a to bezodplatne, ku dňu 30.11.2010. Tento dodatok bol utajený pred poslancami, verejnosťou, ale napr. aj pred námestníčkou, poverenou riešením PKO, p. Dytterovou. Vzhľadom k tomu, že p. Ďurkovského tým nepoverilo rozhodnutie Mestského zastupiteľstva, a napriek tomu odovzdal významný mestský majetok súkromnej podnikateľskej firme, konal nad rámec svojich právomocí.
To však nie je všetko. Podpísaním Dodatku č.2 sa mesto zaviazalo zaplatiť zbúranie PKO z vlastného rozpočtu, ak budovy nebudú vyprázdnené a odovzdané do 1.12.2010. Riešiť sa to ale začalo až 30.11.2010, keď p. Ďurkovský odovzdal riaditeľovi BKIS výpoveď z PKO so žiadosťou, aby organizácia BKIS vyprázdnila PKO do nasledujúceho dňa. Prečo Dodatok č.2 tajil až do tohto dátumu sa môžeme len domnievať...
Začiatkom decembra bolo podpísané ďalšie rozhodnutie p. Ďurkovského, a to aby z dôvodu nastávajúceho búrania bolo BKIS vysťahované, najneskôr do 10.12.2010. V tento deň sa ale aktivistom podarilo obnoviť rokovanie so spoločnosťou Henbury a k búraniu neprišlo.
Ďalší záväzok, ktorý ponesie mestská organizácia BKIS v prípade náhleho ukončenia nájmu, je viac ako miliónová pokuta za porušenie dlhodobej zmluvy o odbere plynu. Táto ťarcha by spadla zase len na mesto Bratislava. Okrem toho bola podpísaná zmluva o nájme kultúrnej sály postavenej v rámci nového projektu. Ide o sumu 466 000 eur ročne po dobu 20 rokov. No po tom by PKO stále nebolo naše. Prenajímateľ nového PKO tak má zabezpečeného veľkého nájomcu dávno pred štartom výstavby.
1.12.2010 prišla prvá alarmujúca správa, že investor sa chystá začať budovu búrať, napriek tomu že búranie nemá legálne základy. Primátor sa rozhodol začať konať ešte pred nástupom nového vedenia, ktoré nastupuje 21.12.2010. Aktivisti sa začali mobilizovať prostredníctvom facebooku. Stanovili sa hliadky, ktoré celé dni a noci strážili budovu v -5 stupňových teplotách.
2.12.2010 prišla hliadky podporiť aj premiérka p. Radičová.
6.12.2010 začali developeri mediálnu kampaň, v ktorej prezentujú návrhy „nového PKO" a projekt River park II. Médiá jednostranne informujú o vývoji situácie okolo PKO, ľuďom sú predostrené neúplné a zavádzajúce informácie.
7.12.2010 sú telefóny v tejto dobe ešte stále úradujúceho primátora p. Ďurkovského nedostupné. Nezastihnuteľná je aj riaditeľka magistrátu p. Pavlovičová, ktorá príkaz na likvidáciu PKO podpísala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oči verejnosti

8.12.2010 je rozbehnutý projekt „Oči verejnosti", vďaka ktorému môžu ľudia cez 5 kamier, z ktorých dve monitorujú vstupnú halu a tanečnú sálu, a tri okolie PKO sledovať vývoj situácie v priamom prenose 24 hodín denne cez obrazový záznam. Ešte v ten deň žiadal investor o likvidáciu kamier, ktoré sú umiestnené nad jeho pozemkom.
10.12.2010 podvečer sme dostali informáciu, že Krajský úrad zakázal výkon búracieho povolenia na PKO. Búracie povolenie , ktoré developerovi dal do rúk primátor Ďurkovský, bude skúmať.
11.12.2010 Do médií stále veľmi neprenikli informácie o úspechu ochrancov PKO. Zato developer si všade objednal luxusné inzercie na podporu búrania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


14.12.2010
13:00 BKIS sa podarilo v PKO uskutočniť Vianočný večierok Nota Bene za účasti vyše 120 predajcov a hostí. Po ich odchode začala firma Gehri, spol. s.r.o. na pokyn Henbury, napriek chýbajúcemu búraciemu povoleniu demontovať chránené vitráže, z ktorých niektoré boli dokonca poškodené a bude nutné ich reštaurovanie. Zároveň sa začala stavba plota okolo PKO. BKIS doručilo na KSÚ urgentný list so žiadosťou o výklad Predbežného opatrenia a jeho dopadu na narábanie s vitrážami a obrazom. Podľa vyjadrenia prednostu KSÚ p. Andreja Mede je výklad zastaviť každú činnosť, aj demontáže obrazov a vitráži. Aktivisti preto zavolali do PKO políciu. Poverená firma na základe požiadavky polície prerušila práce, po jej odchode a po odchode aktivistov však pokračujú v demontáži vitráži. Pracovníci sa pokúsili vyradiť kamery vo vstupnej hale, zamestnanci BKIS obnovili záznam a prenos.
23:15 Firma pokračuje v demontáži vitráži. Je zdemontovaných 8 vitráži. Do PKO prišiel Minister vnútra D. Lipšic s M. Ftáčnikom.

15.12.2010
1:11 Vyjadrenie p. Budaja: „v tejto chvíli som dorazil od PKO. Dosiahli sme, aj za pomoci množstva novinárov a ministra vnútra, že sa demontáž zastavila. Nebude sa demontovať obraz, ani sochy, hoci jedno aj druhé plánovali dnes v noci odniesť. Ráno nabehne Štátny stavebný dozor. Začne sa riešiť zodpovednosť za vyčíňanie odchádzajúceho primátora. Lipšic priznal, že okolo PKO sa dejú veci mimo rámec práva..."
9:00 Vitráže sú demontované a zabalené. Obraz a sochy sú stále na pôvodnom mieste. Investor dokončuje kompletné oplotenie PKO.
12:31 p. Budaj: „Včerajšie nočné demontovanie štátom chránených vitráží J. Alexyho považujeme za porušenie rozhodnutia Krajského stavebného úradu, ktorým boli zakázané akékoľvke stavebné práce v PKO. K. Šimončičová podala za nás všetkých podnet na políciu. Vyšetrovanie mal začať aj Štátny stavebný dozor."
13:42 Vyjadrenie KSÚ a Stavebného dozoru: "konali v súlade zo zákonom" . Odcuzdenie časti verejného majetku sa u nás očividne nepovažuje za porušenie zákona.
17:15 Pred PKO je pristavené veľké nákladné auto s otvorenou plošinou a dlhým ramenom. Dvere sú otvorené dokorán. Na schodoch sú pripravené trojuholníkové nájazdy. Prisľúbená stála hliadka polície chýba. Vyjadrenie jedného z aktivistov: „Myslím, že ak teraz ten olejový obraz vytiahnu na mráz a nebodaj nejak poskladajú, tak má svoj osud spečatený. Tá farba to nemôže vydržať." Napriek týmto prípravám a vďaka aktivistom, ktorí okamžite zareagovali a prišli pred PKO zostal obraz na pôvodnom mieste.
19:22 K verejnosti prenikla informácia, že dosluhujúci primátor neodovzdal doklad Krajského úradu, ktorým sa zakázalo búranie PKO, spoločnosti Henbury. Tá to chce použiť ako ospravedlnenie porušenia rozhodnutia KSÚ o zákaze búrania PKO.

16.12.2010
Country noc, ktorá mala prebiehať 18.12. v PKO sa neuskutoční. Informovalo o tom BKIS. Už 2 kamery z piatich, ktoré monitorujú dianie v PKO nevysielajú. Potvrdilo sa, že stanovisko staromestského úradu z 15.12. bolo nekompetentné. A. Ďurkovský im totiž nedal zákaz stavebnej činnosti od nadriadeného orgánu.
13:28 na kamere je vidieť mužov na rebríku, ktorí manipulujú s obrazom. Vo vstupnej hale sú mechanizmy s vysokozdvižnou plošinou.
13:53 Je zavolaná polícia. Posielajú tam hliadku.
15:17 Kamera, ktorá sníma obraz - olejomaľbu Františka Gajdoša je sklopená.
16:57 Zavolaná polícia zatiaľ neprišla. Pred PKO je množstvo SBSkárov so psom, ktorého sa neštítia huckať na ľudí.

17.12.2010
Vyjadrenie Lucie Janovič, jednej z aktivistov, ktorí strážili PKO pred nezákonným búraním: „Keďže prekryli v noci akousi handrou (zas) kameru vo vestibule, privolali sme hliadku, vonku stála za plotom pred vchodom dodávka, bol tam pohyb ľudí. Mali sme podozrenie, že idú zvesovať už aj olejomaľbu... a našimi daňami platená polícia nabehla v počte 2 autá, 8 fízlov a s odôvodnením "pátranie po nezvestnej osobe" nás legitimovala, no do PKO sa neobťažovala.... Rovno ako prišli, nepýtali sa na dôvod ich privolania, vystúpili z áut, odmietali si čo i len vypočuť, prečo sme ich volali. Prosto hneď na nás dosť ostentatívne vybehli, že občianske, nie len od Ľubice, hoci im vravela, že ich volala ona. Keď sme sa pýtali na dôvod legitimácie, prišla hláška "pátranie po nezvestných osobách" a aby sme sa nestarali, všetkých si nás zapísali, na čo začali s vysvetľovaním a nátlakom, že čo si už nedáme pokoj a že toto nevyriešia ani oni, ani my a čo nejdeme za primátorom a podobné kecy....takže kde je p. Lipšic s jeho vyhlásením, kde je Radičová s výrokmi o bránení....zas len kauza, na ktorej sa niekto priživí, niekto nabalí, niekto si do tých, ktorým na tom naozaj záleži prosto len kopne...."
12:33 Z PKO sa sťahuje nábytok.
20:00 Eva Riečanská: „Developeri koordinuju postup prác v PKO podľa toho, či v okolí bodovy strážime, alebo nie. Dnes využili medzeru v našej pozornosti a dali dole obraz! Dokonca odokryli doteraz zakrytú kameru vo vestibule, aby sme si to pekne vychutnali v priamom prenose. (fakt, ze obraz zvesili napriek prísľubom o status quo netreba hádam ani zdôrazňovať). Papierová vojna sa ukázala ako neúčinná."
21:00 Zvesením obrazu spoločnosť Henbury prekročila zákon. Z tohto dôvodu prišli situáciu priamo do PKO riešiť Ján Budaj, Iveta Radičová, ktorá prišla rovno z Brusselu a Daniel Lipšic. Budaj: „Radičová zjednala sľub developera, že nebude prekračovať zákon. Dobrá správa. Má jedno "ale". Ak by sa u nás mali občania šancu domôcť práva iba za osobnej pomoci premiérky, ministra vnútra a pod., bolo by to veľmi, veľmi zle."

Uvidíme ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. My, obyčajní ľudia môžeme bojovať len v medziach zákona. Proti nám stoja súperi, ktorým v boji slúžia aj peniaze či imunita. Tento boj je síce nevyrovnaný, ale nie je nemožné ho vyhrať, napriek tomu že prevládajú pesimistické predpovede. No najdôležitejšie je, že sa ľudia konečne dokázali postaviť proti arogancii developerov a niektorých politikov. Preto si nechajme poradiť od Aristotela, ktorý povedal: „Len štát, v ktorom sú si všetci rovní pred zákonom, môže byť naozaj silný." A nebuďme krajinou, v ktorej treba zjednávať sľuby, aby určité „mocnosti" neprekračovali zákon.

Monika Tóth

Monika Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovala som odbor účtovníctvo a finančné riadenie. Veľmi rada cestujem a spoznávam nové kultúry a prírodu, zaujíma ma šport, tanec, spev a hra na hudobných nástrojoch. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu